Előző cikkemben hoztam pár tévhitet, de most szeretném a következőt külön kifejteni.
A gyümölcsöket sok esetben száműzik a különböző megszorító, gyors fogyást ígérő diéták során, magas fruktóz vagyis gyümölcscukor tartalmúak miatt.
Egy egészséges egyensúlyi táplálkozásban a gyümölcsöknek is fontos szerepe van, hiszen tele vannak antioxidánsokkal, flavonoidokkal, enzimekkel és rostokkal, amik támogatják a szervezet normál működését.
Azonban nem szabad a szénhidrát bevitelünket, csak a gyümölcsökre építeni, itt is fontos a változatosság és mértékletesség.☝
Érdemes figyelembe venni a gyümölcsökben lévő fruktóz-glükóz arányt, ugyanis a fruktóz emésztését segíti a hasonló vagy magasabb arányú glükóz, illetve a magas rosttartalom.
Alacsony fruktóz tartalom és glikémiás index miatt én a következő gyümölcsöket szoktam előnyben részesíteni: bogyós gyümik, éretlen zöld banán, citrusfélék, savanykás alma, ananász
Az édesebb gyümölcsöknek, magasabb a fruktóztartalma (többnyire gyorsan felszívódó szénhidrátnak számítanak), azonban ezeket se kell feltétlen kiiktatnod, viszont érdemes magasabb rost vagy zsírtartalmú ételekkel kombinálni kisebb mennyiségben.
Pl. magokkal, magvajakkal kiegészíteni
A gyümölcsválasztás és annak mértéke mindig egyéni kondícióktól függ. Én ilyenkor az említett fruktóz-glükóz arányt veszem figyelembe, egy étkezésen belül illetve napi szinten.
Törekedj gyümölcsválasztásnál arra, hogy gyümölcsszezonnak megfelelőt válaszd vagyis friss (ha hazai az a legjobb) vagy fagyasztott.
Nagyon sok tanulmány van, ami azt mutatja, hogy a gyümölcsfogyasztásnak számos pozitív hatása van, például szív és érrendszeri betegségekre (1), illetve egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy az eperben és áfonyában lévő polifenolok javítják az inzulinérzékenységet. (2)
Fontos megemlíteni, hogy mint minden más esetben, az életmódunk itt is befolyással van a gyümölcsfogyasztás mennyiségére, gyakoriságára, mikoriságára… illetve fontos figyelembe venni az egyéni kondíciókat is.
Forrás: