SIBO vizsgálata laktulózzal* vagy ritkán glükózzal végzett kilégzési teszttel történik. Szerencsére már itthon is elérhető, hogy a kilélegzett levegő hidrogén és metán koncentrációját egyszerre tudják mérni. Ez azért fontos, mert az emésztőrendszerben jelenlévő baktériumok a nem megfelelően emésztett szénhidrátokat másképp bontják le, ezért különböző típusú gázok (leggyakrabban hidrogén vagy metán) szabadulhatnak fel.
Ahogy már az előző posztomban is írtam, amikor csak hidrogén szinteket néznek, azok sok esetben adhatnak hamis negatív eredményt, egy metán típusú SIBO esetén.
A hidrogén-szulfid típusú SIBO kimutatására még nincs elérhető teszt itthon.
*A laktulóz egy szintetikus cukor, amelyet laboratóriumban állítanak elő. Teszt során előnye, hogy végig halad a vékonybelen, míg a glükóz gyakran már az első szakaszban felszívódik, így hamis eredményt adhat. PMID: 24095975
Mit mutat a SIBO kilégzési teszt? (1)
Jelenlegi irányelvek szerint a kilégzési teszt akkor pozitív, ha:
- a hidrogén szintje az alapértékhez képest 20 ppm fölé emelkedik 90 percen belül
- a metán szintje bármikor 10 ppm fölé emelkedik
Vizsgálatra külön kell készülni:
48 órával a vizsgálat előtt rostszegény, laktózmentes, gyümölcs- és zöldségmentes diétát kell tartani, az alkohol fogyasztása tilos!
14 órával a vizsgálat előtt tilos enni (előző nap 18:00-kor ehet utoljára könnyű vacsorát fogyasztani), és kizárólag szénsavmentes vizet szabad inni.
A vizsgálat reggelén nem szabad fogat mosni, rágózni, és nem használható alkoholos szájvíz, valamint műfogsorrögzítő paszta.
A vizsgálat napján: kerülni kell a dohányzást és a fizikai aktivitást a három órás vizsgálati időszak előtt és alatt.
Éhgyomri kilégzést követően, jön a 15 g laktulóz 200 ml vízben feloldva. Ezután mérik a kilélegzett levegőt 20., 40., 60., 80., 100. és 120. percben, szükség esetén a 140., 160. és 180. percben is. Normál esetben 2 órát vesz igénybe, de a tüneteket figyelembe véve lehet 3 óra is.
Amit tudni érdemes általában a H2 kilégzéses tesztekről:
A hidrogén kilégzéses tesztek arra épülnek, hogy valamilyen okból fakadóan bizonyos cukrok (un. diszacharidok) nem megfelelő lebontása során a normális mennyiségtől eltérően magasabb hidrogén gáz keletkezik.
A hidrogén kilégzéses teszttel, attól függően milyen tesztanyagot használnak, kimutathatóak más felszívódási zavarok is.
Pl. laktózzal végzett kilégzéses teszt – laktózérzékenység
fruktózzal végzett kilégzéses teszt – fruktózérzékenység
Ezeket is érdemes lehet tesztelni és kizárni őket.
Amennyiben többet tudnál meg a SIBO-ról és szeretnéd ennek megfelelően támogatni a szervezeted ajánlom figyelmedbe a SIBO e-bookomat.
Forrás:
(1) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jgh3.12592