Egykori személyes érintettségem miatt, nagyon sok időt szenteltem a problémakör kivesézésének, egyik külföldi speciálisan ezt a témát érintő előadás, nagyon sok mindenre felnyitotta anno a szemem.
Már akkor tisztában voltam vele, hogy a 160G DIÉTA ÉS ANNAK MÓDSZERE CSAK ITTHON LÉTEZIK, mivel egyik hivatalos kutatási portálon sem találtam róla információt, valós kutatási eredményeket. Tehát a 160 g diéta, nemzetközileg nem elismert módszer, SŐT külföldön még csak nem is hallottak róla, hiszen csak egy magyar „találmány”.
Továbbá, arra szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy az inzulinrezisztencia kialakulásának is több oka lehet.
Létezik ugyanis a közismert patológiás inzulinrezisztencia, amit a helytelen életmódunkkal produkálunk magunknak.
És létezik a pszichoszomatikus inzulinrezisztencia, amit a túlzott stressz okoz a HPA tengely felborulásával.
Az első esetben gyakori a túlsúly, fogyási nehézség, gyanítható az IR, míg a második esetben az illető vékony, nem tapasztal súlybeli problémákat, sok esetben csak babatervezési célok esetén derül ki, hogy probléma van, akár PCOS-t is diagnosztizálnak, pedig a ciklus rendszeres…és akkor picit beszéljünk a PCOS-ről is!
PCOS szintén gyakori kórkép a fiatal fogamzóképes nők körében és rendkívül összetett:
- Nőgyógyászati szempontból a petefészek működési zavara és csökkent fogamzóképessége adja
- Hormonális szempontból a progeszteron hiánya és a férfihormon túlsúlya
- Belgyógyászati szempontból a szénhidrátanyagcsere-zavar és az inzulintúlsúly jelenti
Azonban, ahhoz, hogy PCOS-t diagnosztizáljanak valakinél a ROTTERDAMI kritérium szerint, a következő 3 közül, 2-nek jelen kell lennie:
- ultrahangon kimutatott PCO
- a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése
- androgén (férfihormon) túlsúly tapasztalható és/vagy laboratóriumi jelei
PCOS kialakulásának több okai lehet, mint helytelen életmód (stressz, alváshiány, tápanyaghiány), környezeti hatások (fogamzásgátló), lelki okok és a genetika.
A genetika mindig jó kibúvó, de mint itt is a genetikai adottságunkat a helyes életmóddal kordában tudjuk tartani! Sok esetben számos tünettel jelentkezik, amik eltérőek is lehet a különböző gyökérokok miatt.
Nézzünk erre példát:
1. Például egy rendszeresen menstruáló lánynál, az ultrahang PCO jeleit mutatja, emellett pedig magas férfihormon szintet jelez a labor, aminek testi tünetei nem odaillő helyeken erős szőrösödésként jelentkezik, súlyproblémái nincsenek.
-> Stressz esetén a mellékvesénk kortizolt termel, azonban ez mellett termel még férfihormonokat is, mint DHEA, DHEAS, androsztendion, amik a periférián tesztoszteronná alakulva fejtik ki hatásukat. Stressz hatására nem csak a kortizol szintünk emelkedik, hanem az androgén hormonok is túltermelődhetnek, ami megborítja női nemi hormonok normális működését.
2. Például hónapok óta nem menstruáló lány, súlyfelesleggel, túlzott feldolgozott szénhidrát fogyasztással, ultrahang kimutatott PCO jeleit mutatja, fáradékony, nem tud koncentrálni, evés utáni álmosság jellemzi és gyakori édesség utáni vágyat érez.
-> Helytelen életmód miatt kialakult szénhidrátanyagcsere-zavar és inzulintúlsúly, a petefészek kérge megvastagodik, a tüszők nem tudnak normális megérni és megrepedni.
Érdemes minél hamarabb elkezdeni kezelni, mert az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája, illetve babatervezési célok esetén is érdemes előre gondolkodni!
Ez most két példa volt, két különböző ok-okozati összefüggéssel, minden PCO(S) egyedi, ezért is érdemes megkeresni a gyökérokokat, életmódot váltani és valóban támogatni a szervezetet, nem csak a tüneteket kezelni.
Nem lehet általánosan minden inzulinrezisztenciával vagy PCOS-sel elő embernek 160g szénhidrátot adni, mivel figyelembe kell venni TÖBBEK KÖZÖTT az inzulinrezisztencia mértékét, a testsúlyt, az esetleges túlsúlyt, alkati adottságokat, fizikai aktivitást és napi ritmust.
Szerintem így érthető, hogy miért nem működik mindenkinél ugyanaz az étrend, ugyanazokkal a szénhidrát mennyiségekkel, ugyanazokkal az ételekkel.
Az inzulinrezisztencia és a belőle kinövő civilizációs betegségek ékes bizonyítékai annak, hogy az emberi szervezet nem alkalmazkodott a finomított szénhidrátalapú táplálkozáshoz, a napi szinten erő stresszhez és annak kezeléséhez.
Nem véletlenül alkalmazom a holisztikus szemlélet tanácsadásaim során, PCOS kezelésében is szükséges a testi-lelki-szellemi egyensúly, hiszen a helyes táplálkozás, megfelelő mozgás, stresszkezelés és a legvégén a személyre szabott táplálékkiegészítők, gyógynövények, egymást támogatva segítik a szervezet regenerációját.
Forrás:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1605044/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29569621/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27510475/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31741280/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18097891/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30033891/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30058880/