Manapság nagyon sokan küzdenek pajzsmirigy problémával és ezen felül egyre több embernél derül ki, hogy a háttérben autoimmun folyamat is áll.
Pajzsmirigy problémák kialakulásának számos oka lehet. Előfordulhat az is, hogy a pajzsmirigy csak áldozat más hormonális egyensúlytalanságok/ felborulások vagy bizonyos szervek/szervrendszerek nem megfelelő működése miatt. Ezért különösen fontos, hogy megtaláljuk a gyökér okokat és innen induljon el egy teljes körű, holisztikus támogatás.
TÁPANYAGHIÁNYOS ÉTREND
A szervezet normál működéséhez elengedhetetlen a tápanyagdús táplálkozás. A pajzsmirigynek szüksége van szelénre és jódra is, hogy megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormont állítson elő.
pl.: súlyos szelénhiány növeli a pajzsmirigy problémák előfordulását
AGYALAPI MIRIGY NEM MEGFELELŐ MŰKÖDÉSE
Az agyalapi mirigy a TSH nevű hormonnal stimulálja a pajzsmirigyet, hogy szabad T4 hormont termeljen, ha az agyalapi mirigy működésénél zavar lép fel, az kihatással lesz a pajzsmirigy működésére is.
SZIVÁRGÓ BÉL SZINDRÓMA
Az emésztőrendszer fontos szerepet játszik a szervezetet érő káros anyagok elleni védekezésben. A belek fala egyfajta védőgátat képezve kontrollálja, hogy mi kerüljön be a véráramba.
Amikor a bél „szivárgóvá” válik, akkor baktériumok és méreganyagok lépnek be a véráramba, ami kiterjedt gyulladásokat okozhat és az immunrendszer reakcióját válthatja ki. Okozhatja, például külső-belső stressz, akár étrendbeli is, helytelen táplálkozás, bélbaktériumok egyensúlyzavara.
GENETIKA
Azoknál az embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki pajzsmirigy alulműködés, ahol a családban már előfordult. Azonban helyes életmóddal megelőzhető! A veleszületett pajzsmirigy alulműködés valószínűsége nagyon alacsony.
STRESSZ
A stressz negatívan befolyásolhatja az emésztőrendszert és a hormonrendszert, hormonális egyensúlytalanságot is okozhat. Pl: magas kortizol szint gátolja a normál T4-ből T3 átalakulást, továbbá a T4-ből rT3 keletkezik, ami később, a receptorok helyén a normál T3 versenytársává válik.
MOZGÁSSZEGÉNY ÉLETMÓD
A kutatások kimutatták, hogy azok, akik rendszeresen sportolnak, általában jobban alszanak, jobban kezelik a stresszt és nem elhízottak, ezek mind csökkentik a pajzsmirigy alulműködéshez kapcsolódó legnagyobb kockázati tényezőket és tüneteket.
GYÓGYSZEREK
Speciális gyógyszerek, melyekkel szívproblémákat, pszichiátriai állapotokat, illetve daganatos megbetegedéseket kezelnek, olykor befolyással lehetnek a pajzsmirigy hormonok termelődésére
TERHESSÉG
Terhesség során és utána is nagy változásokon megy át a hormonrendszer. Előfordulhat szülés utáni pajzsmirigy alulműködés, ami 12-18 hónap után rendeződhet, viszont nem kizárt, hogy valakinél ez állandósul.
HORMONÁLIS EGYENSÚLYTALANSÁGOK
Ösztrogén dominancia esetében az emelkedett TBG szint, magas tesztoszteron szint esetében pedig a csökkent TBG szint fog zavart okozni, így a pajzsmirigy hormonok nem tudják kifejteni hormonális hatásukat.
SZERVEK/SZERVRENDSZEREK MŰKÖDÉSI ZAVARA
Például a máj nem csak méregtelenítési funkciókat lát el, hanem nagyon fontos szerepe van a pajzsmirigy hormonok átalakításában is.
Mint látjátok az okok nagy része egy egészséges életmóddal megelőzhető lenne!
Szervezetünkben minden mindennel összefügg, éppen ezért sose szabad csak egy problémára fókuszálni, hanem holisztikusan kell szemlélni és támogatni azt.
Igyekeztem hétköznapi nyelven leírni az okokat, természetesen a szervezetben egy-egy felborulás sokkal komplexebb összefüggéseket von maga után. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, mi minek már csak a következménye és nem az okozója.