Barion Pixel

Hogyan küzdd le az unalomból származó evést?

Tedd fel magadnak a kérdést, valóban éhes vagy? Keresd meg az érzelmi okot, ami kiváltotta!

TEDD FEL MAGADNAK A KÉRDÉST, VALÓBAN ÉHES VAGY?

Az unalomból származó étkezés is jól mutatja, hogy valójában nem vagy éhes, hanem valamilyen érzelmi oka van, akár csak szükséged van valami impulzusra, amit az ételből származó dopamin jelent számodra.

KERESD MEG AZT AZ ÉRZELMI OKOT, AMI KIVÁLTOTTA

Az unalomból származó étkezés az érzelmi evés egy fajtája. Ugyanúgy, ahogy a stresszből, szorongásból származó evés, hogy felvidítsuk vagy megvigasztaljuk magunkat. Ebben az esetben is az érzelmi szükségleteidet szeretnéd pótolni, így a nassolás, csipegetés egy pótcselekvéssé válik.

AZ ÉTKEZÉSEID TÁNYÉRBÓL FOGYASZD

Nem azért, hogy többet mosogass, hanem azért, mert sokszor a kisebb nasikat, csipegetéseket nem számolod bele az étkezésbe, pl.: kész termékek zacskóból, dobozból vagy gyümölcsök, magvak, csokik stb… Ezáltal pedig hajlamos lehetsz sokkal több kalóriát bevinni, mint ami a napi szükségleted, arról nem is beszélve, hogy a folyamatos csipegetés hosszú távon se a vércukor és inzulin szintedre, se az emésztőrendszeredre nem lesz jó hatással.

VEZESS ÉTKEZÉSI NAPLÓT

A napló vezetésével meg fogsz lepődni, mennyi mindent eszel egy nap, főleg, ha nem rendszeres és tudatos az étkezésed.

A NASI FIÓKBÓL, HŰTŐBŐL TŰNTESD EL A NEM ÉPPEN EGÉSZSÉGES NASIKAT

Szerintem mindenkinek van otthon egy polc vagy fiók tele nasikkal (ez lehet egészségtudatos vagy hagyományos cukros nasi is). Ezt előszerettel keresi fel mindenki, ha éhes vagy éppen unatkozik. Éppen ezért változtass a rossz szokásaidon és ne töltsd fel újra cukros nasikkal, így ha arra is tévedsz unalmadba és nem bírod megállni, akkor egy egészségesebb alternatívát tudsz választani innen.

IGYÁL ELEGENDŐ VIZET

Sokszor összekeverik az emberek az éhséget és a szomjúságot, így ha nem tudod eldönteni, hogy éhes vagy szomjas vagy, igyál meg egy jó nagy pohár vizet és ha még 10 perc múlva is éhes vagy, akkor egyél! 🙂

A NAP SORÁN AZ ÉTELEID LEGYENEK TÁPANYAGDÚSAK ÉS ELEGENDŐEK SZÁMODRA

Megfelelően összeállított étrendnél nem igényel a szervezeted plusz csipegetést, nasizást, hiszen megfelelően „fel van töltve” tápanyagokkal. Könnyen kibírsz 3-4 órát a következő étkezésig, úgy, hogy fel se tűnik, hogy eltelt ennyi idő. A jelzést a korgó (valóban éhséget jelző) pocakod fogja adni! 😉

TERVEZD MEG A NAPI ÉTKEZÉSEID

Már csak a tudatosság miatt is, ajánlott előre készülni vagy megtervezni, hol vagy mit fogsz enni, hogy ha rád tör az éhség, ne dönts rosszul. Ezzel pedig elkerülheted, hogy üres csipegetések legyenek a napodban. Ha nincs ötleted, milyen egészséges ételeket tudnál készíteni, ajánlom figyelmedbe a TUDATOS ÉLETMÓDVÁLTÓ tagságot, ahol több mint 200+ recept található (hetente újakkal), ráadásul külön mentességekre tudsz szűrni, valamint IR, SIBO, alacsony FODMAP receptekre. 

LASSAN, ALAPOSAN RÁGD MEG AZ ÉTELT, HAGYJ IDŐT AZ ÉTKEZÉSRE

Agyunknak időre van szüksége (kb 20 perc), mire megkapja az emésztőrendszerünktől azt az információt, hogy jól lakott. Éppen ezért, ha gyorsan eszünk, az asztalnál üldögélve, hajlamosak vagyunk unalomból még többet enni vagy csipegetni, pedig már rég nem kéne. A nem alaposan megrágott falatokkal pedig csak még több terhet teszünk az emésztőrendszerre, aminek a későbbiekben lehetnek negatív következményei.

TERELD EL A FIGYELMED, MOZOGJ!

Ha azon kapod magad, hogy már megint csak unalomból ennél, akkor tereld el a figyelmed, csinálj valamit, ami kizökkent ebből az állapotból. Mozdulj ki, sétálj a természetben, hiszen ilyenkor endorfin hormon szabadul fel a szervezetben és ez pozitívan hat a hangulatra. Mivel az elején említettem, hogy az unalomevés az érzelmi evés egyik fajtája, máris nagy segítség ez a módszer, a plusz boldogságra. Vagy éppen használd ki a lehetőséget és az időt és takarítsd ki a házat, hívd fel a szüleid, a legjobb barátnőd vagy csak nézz egy részt az aktuális sorozatodból.

Social Media

További cikkek

Kérdésed van? Küldj üzenetet